Flygende tech er kjempekult
Rory (25) brukte sommeren på å pønske ut hvordan en drone kan finne veien uten hjelp fra verken satellittsignaler eller kompass. Han fant en løsning.

Faget mitt er kybernetikk og robotikk, med navigasjon og fartøysstyring som spesialemne. Her ved FFI har jeg jobbet med å utvikle en styrbar søker, en såkalt enakset gimbal, til bruk på droner. Parallelt har jeg også undersøkt og klassifisert hvor godt et MEMS-gyroskop kan måle jordrotasjonen. Spørsmålet var: «Hvordan kan denne løsningen brukes til å finne nord, uten verken GPS eller kompass?».
Gøy å lage systemer som gir verdi
Jeg har lært utrolig mye om hvordan teori fra skolebenken fungerer, og ofte ikke fungerer, i praksis. Det har gitt meg en helt ny respekt for hvor mye innsats som ligger bak det å gå fra idé til et fungerende system. Jeg har lært mye om å håndtere problemer underveis. Vi støtte på flere! Jeg var nok ofte for optimistisk: Jeg kan konkludere med at ting tar tid. Det er fordi ting ikke alltid er like rett fram som er ser for seg når en begynner.
For meg har det alltid vært gøy å lage systemer som gir verdi. Der tilbyr studiet mitt mange muligheter. Mine egne erfaringer ble nyttige nå i sommer. Jeg har drevet med elektronikkprosjekter og med programmering av mikrokontrollere. Kontrollteorien jeg hadde med meg fra studiet var nyttig. Det har vært gøy å kunne koble sammen egen innsikt med faglig påfyll og veiledning fra erfarne forskere. Den kombinasjonen gjorde at jeg både kunne bidra og lære samtidig. Veiledningen og oppfølgingen her har vært veldig bra. Vi hadde kontakt med veileder omtrent to ganger hver dag – både når han kom på jobb og når han dro. Det gjorde at vi alltid hadde mulighet til å stille spørsmål og få innspill. Samtidig fikk vi nok frihet til å utforske og finne egne løsninger.
Rask teknologiutvikling
Selve forskningsfeltet er i voldsom utvikling: Komponenter og sensorer har de siste årene blitt mye mindre, samtidig som de både er mer nøyaktige og billigere. Jeg tror den utviklingen bare fortsetter. Teknologier som tidligere krevde enorme ressurser, blir nå mer tilgjengelige for flere. Det gjør at vi kan løse problemer på nye måter. Det gir også utfordringer, fordi teknologien blir tilgjengelig på både godt og vondt.
Forskning frister
Det frister å bli forsker. Jeg jobbet som utvikler og konsulent i fjor sommer. I den jobben savnet jeg eierskapet, følelsen av å jobbe med noe håndfast. Ved FFI har jeg fått kjenne på gleden ved å både utvikle, utforske og eierskapet til et prosjekt.
Vi var rundt 20 studenter som satt i den gamle messa på Kjeller og var veldig sosiale disse sommermånedene. Det var alltid noen man kunne slå av en prat med på kjøkkenet når hodet trengte en pause. I lunsjen koste vi oss med quiz, wordle og geoguesser, og med mye prat. Jeg tror vi lærte masse av å dele erfaringer med hverandre.
Sommerjobb ved FFI er en god idé
Det er en kjempegod idé å søke sommerjobb ved FFI. Den kreative friheten til å lære og utforske på egen hånd er stor. Arbeidet minner på mange måter om en master- eller prosjektoppgave på universitetet. Du har en veileder å støtte deg på, men sitter selv med både ansvar og eierskap til prosjektet. Samtidig får en et unikt innblikk i den store bredden av forskning som skjer på dette instituttet. Bare blant oss studenter på messa var det en imponerende variasjon i fagretninger og prosjekter. Det var et mangfold jeg tror du sjeldent opplever i andre sommerjobber.
Jeg ser ennå ikke hvor jeg havner videre i karrieren. Men dette vet jeg: Tech er kult, fly er kult og flygende tech er kjempekult!