Norge vinner fram i EUs forsvarsfond

Nå har EU-kommisjonen offentliggjort de nye tildelingene fra Det europeiske forsvarsfondet (EDF). Totalt investeres over 12 milliarder kroner i 57 prosjekter som skal styrke Europas forsvarsevne. Norske aktører er med i hele 16 av disse prosjektene.

En soldat arbeider med et teknisk instrument.
FFI bidrar til å utvikle et europeisk system for ledelse av cyberoperasjoner. Prosjektet får midler i de nye tildelingene fra Det europeiske forsvarsfondet (EDF). Bildet er fra laben ved cyberingeniørutdanningen på Jørstadmoen. (Foto Torgeir Haugaard, Forsvaret).

Flere norske forskningsmiljøer og bedrifter innenfor forsvarsindustri er helt i front når det gjelder utvikling av fremtidens militære kapasiteter. FFI er med i to av de innvilgede EDF-prosjektene, noe som bekrefter instituttets rolle som en strategisk rådgiver og premissleverandør, også i en europeisk kontekst. [KR1] [AL2] 

Hva er EDF?

Det europeiske forsvarsfondet er EUs hovedverktøy for å stimulere til samarbeid om forsvarsforskning og utvikling. Med et totalbudsjett på rundt 90 milliarder kroner for perioden 2021–2027, er målet å redusere fragmenteringen av det europeiske markedet og gjøre industrien mer konkurransedyktig.

– For Norge gir EDF en unik mulighet til å sikre at nasjonale behov blir ivaretatt i europeiske løsninger, sier administrerende direktør Kenneth Ruud ved FFI. Han fortsetter:

– Gjennom fondet får norske aktører tilgang til kapital, internasjonale nettverk og teknologisk spisskompetanse som er avgjørende for norsk sikkerhet og forsvarsevne i årene som kommer.

FFIs nøkkelroller

I denne tildelingsrunden har FFI fått tilslag på to prosjekter som går rett til kjernen av moderne krigføring:

ECC2 (European Cyber Command and Control System): Dette prosjektet skal forbedre evnen til å lede og kontrollere operasjoner i det digitale rom. Sammen med blant andre Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) og Mnemonic, skal FFI bidra til å utvikle verktøy for mer effektive cyberforsvarsoperasjoner. Prosjektet koordineres av spanske Indra.

EVOLVE (European Vision for interOperable Live, Virtual, constructive Ecosystem): Her er målet å skape et felles økosystem for trening og øving. Ved å kombinere reelle styrker med virtuelle simuleringer, kan en trene i mer komplekse scenarioer enn tidligere. FFI deltar her sammen med Kongsberg Defence & Aerospace, i et prosjekt ledet av franske CS Group.

Stor norsk bredde

Totalt deltar 19 norske aktører i 16 ulike prosjekter i denne runden. Dette inkluderer alt fra store lokomotiv som Kongsberg Defence & Aerospace, som er med i hele sju prosjekter, sentrale forskningsmiljøer som Sintef og Norsk Regnesentral, og mindre teknologibedrifter.

Denne bredden er viktig for Norge og for FFI. At flere viktige aktører fra industri og forskning lykkes i EDF, styrker det norske «forsvarstriangelet» – bestående av myndigheter, industri og forskning – slik at Norge får maksimalt utbytte av de milliardene som nå investeres i europeisk sikkerhet.

Her er mottakerne

Her er en oversikt over hva de ulike norske virksomhetene skal jobbe med i sine respektive EDF-prosjekter:

Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) er den desidert største norske aktøren denne gangen og er involvert i hele sju forskjellige prosjekter. De skal blant annet jobbe med alt fra avansert infrarød sensorteknologi i SPIRIT-prosjektet til å utvikle løsninger for fremtidens kampkjøretøy i FAMOUS3 og rombasert overvåking i SPIDER2. I tillegg bidrar de inn i store digitaliseringsprosjekter som E-DOMINION for sjøforsvaret, cyber-kommando i ECC2 og virtuell trening i EVOLVE.

Sintef Ocean gjør det også sterkt med tre tildelinger, hvor de skal sette søkelys på maritime løsninger. Dette innebærer utvikling av hardføre energisystemer for skip i MINERVA, smarte undervannsnettverk i SHIELD og avansert dypvannsteknologi i DEEP-TECH-prosjektet. I sistnevnte prosjekt får de også selskap av Sintef og bedriften Unplugged, som sammen skal utforske teknologier som gjør det mulig med operasjoner på svært store dyp.

FFI deltar i to sentrale prosjekter som handler om digital samhandling. I ECC2 skal instituttet bidra til å utvikle et europeisk system for ledelse av cyberoperasjoner, mens de i EVOLVE skal jobbe med å koble sammen simuleringer og ekte øvinger for bedre trening. Her samarbeider de tett med både KDA og it-sikkerhetsekspertene i Mnemonic, som også bidrar med sin spesialkompetanse i ECC2-prosjektet.

Når det gjelder operasjoner på bakken og for soldaten, skal NFM jobbe med neste generasjons soldatsystemer i ACHILE 2. Samtidig skal Teleplan Globe og Rheinmetall Norway sørge for at kommunikasjonen og samhandlingen mellom styrker på bakken og i lufta fungerer sømløst gjennom prosjektet LATACC2.

Innenfor kunstig intelligens og fremtidens teknologi skal Norsk Regnesentral utvikle sikre språkmodeller for forsvaret i LLM Secret, mens Halogen skal jobbe med MIDAS-prosjektet for å lage smarte og trygge grensesnitt for AI-dialog.

På logistikksiden skal NTNU, Maritime Robotics og Biodrone samarbeide i prosjektet SALUBRIS. Her er målet å utvikle autonome systemer som kan håndtere skadde på slagmarken, inkludert sortering av skadde og evakuering med droner.

I verdensrommet skal Jotne Connect jobbe med vedlikehold og forsvar av satellitter i ASIMOV, mens Space Norway bidrar til utformingen av en europeisk overvåkningskonstellasjon i SPIDER2.

Til slutt finner vi Kongsberg Maritime, som skal utvikle framtidsrettede fremdriftssystemer for marinefartøy i MINERVA, Integrated Detector Electronics som skal levere sensorer til SPIRIT, og Sopra Steria som skal bidra til digitaliseringen av moderne krigsskip i E-DOMINION.